אי עשיית דבר

לא מעט חייבים בוחרים לנהל את חובותיהם במסגרת הליכי ההוצל"פ. שמא יש לומר כי כך בחרו עבורם.
הליכי ההוצאה לפועל הינם ארוכים, בלתי סופיים נכון להיום ואין בהם למעשה תקווה של ממש או אפשרות למציאת הדרך לסוף החובות, אלא אם חובות החייב נאמדים בסכומים של אלפי שקלים.


ריביות הוצאה לפועל יחד עם התנפלות רבתי של הנושים מביאה רבים מהחייבים להרגשת נואשות ולאי עשייה של דבר לטובת פתרון סופי או אפילו הליכה בתלם.
הליכי ההוצאה לפועל כפי שעוד יתוארו בהמשך, יכולים להיות מתישים ומנגד יכולים להביא אף את החייב להתיש את הנושים עצמם.

אסטרטגיה בה בוחרים לעיתים החייבים היא להשתמש באותה "מטבע" בה משתמש הנושה ולהתישו. החייב יכול להשתמש לצורך כך באסטרטגית הפלא בה הוא למעשה לא עושה דבר. פשוטו כמשמעו.

הדרך שלא לעשות דבר יכולה להתפרש בשני מובנים עיקריים:

האחד-     החייב בספיגה בלבד ללא מענה, תגובה או פעולה מצידו.
השני-      החייב נעלם ולא מקבל, לא סופג ולא רואה או מגיב.

יצויין כבר כעת כי אי עשיית דבר במובן האחד או השני הינם בלתי חוקיים באשר בשניהם מדובר בחייבים המשתמטים מתשלום חוב, לא מגיעים לחקירות היכולת ושאינם משתפים פעולה באופן אקטיבי.

במובן הראשון המדובר בחייב בספיגה בלבד. לעיתים עושה זאת החייב מחוסר אפשרות כלכלית לייצוג הולם ולמאבק כנגד ריבוי התיקים והחובות ועל אף שיש לו הגנות כאלה ואחרות. לעיתים המדובר בחייב מיואש שעסקו נסגר או חלילה קרה לו אסון משפחתי או משבר אישי. לעיתים המדובר בחוסר ידע או בזלזול במערכת.


במודע או שלא במודע גורם החייב באי העשייה להתשת הנושה המצפה לסופיות הגבייה, למיצוי ההליכים ולגבייה מהירה.
הזוכה המיומן יפעל בכל ההליכים והכלים העומדים לרשותו ולרבות עיקולי רכב או נכסים על שם החייב, עיקול מטלטליו, עיקול חשבונות וכספי ביטוח, פקודת מאסר, עיכוב יציאה מן הארץ, עיקול משכורת החייב וכו'.

החייב אשר לרוב ויתר כבר, לא יחשוש מכל אלה. את הרכב כבר עיקלו בוודאי גם אחרים ועל כן אין כל אפשרות למכרו או שכבר נמכר. מטלטליו אשר יעוקלו פעם או פעמיים יותירו אותו מחוסר מטלטלין ברי עיקול. חשבונותיו כבר מוגבלים או שנטולי אשראי וגם כך מנהל הבנק אינו נמנה כבר על קהל מעריציו. פקודת המאסר אשר מבוצעת רק לעיתים רחוקות תוביל במקרה הגרוע לטלפון של שוטר המבקש מהחייב להתייצב בבוקר בפני כב' ראש ההוצל"פ בשעת בוקר מוקדמת לחקירת יכולת שבסופה יקבע לחייב תשלום חודשי עפ"י יכולתו, וכל זאת אם הינו בר איתור כלל.
עיכוב היציאה מן הארץ ממש אינו מטריד את החייב שכבר מזמן ויתר על בילויי לילה בפריז, ואת משכורתו של החייב לא ניתן לעקל בשל ההלוואות הרבות שכבר נטל במקום העבודה או בשל איבוד מקום עבודתו בגלל העיקולים הקודמים.

חייב שכזה המשתמט מתשלום חובו בדרך שכזו יגרום בוודאי להתשתו האישית והמשפחתית אך ביחד עם זאת יביא אף את הנושה לייאוש מהמשך ניהול התיק בהעדר גבייה ממשית ותוך יצירת עלויות של אגרות והוצאות המכבידות על הנושה.
חייב שכזה, אשר יום מן הימים יציע לנושה הצעה סבירה והעולה על סיכויי הגבייה הצפויה לנושה מהחייב, בהתחשב בסכומי הגבייה הנמוכים בתיק החייב, נראה סביר כי יסכים הנושה להצעה, וישמח לסגור את תיק ההוצאה לפועל.

המובן השני של אי עשיית דבר הינו כאשר החייב נעלם, לא מקבל, לא סופג ולא רואה או מגיב.


החייב הינו בבחינת "נאלם" ונעלם.


במקרה זה לא תהיה כל התנגדות למהלכי הגבייה של הזוכה, אך מנגד יתקשה הזוכה בגבייה ובמסירת בקשות והזמנות לחייב.
להבדיל מהמקרה בו החייב רק בספיגה בלבד, כאן ייעלם החייב בעצמו או יחד עם משפחתו ובכך אף לא ייספוג את ההשפלה והצער שבהליכי הגבייה כנגדו.


חייבים רבים בוחרים בדרך זו בשל הרגשת כשלון אישי כבד או דכדוך נפשי קשה ולאו דווקא מתוך בחירה או בחינה מושכלת.


לאלה הנמצאים בהרגשת דכדוך יכולה הבריחה מהמציאות ה"מפחידה" לתרום לבניית ביטחונם מחדש וחזרה עתידית להתמודדות עם שטף פסקי הדין שהתקבלו בהעדר הגנתם ותיקי ההוצל"פ שנתחו בלא כל התנגדות ובסכומים מופרזים.
כפי שנראה בהמשך ספר זה, גם לחובות מופרזים יש פתרון אפשרי לצמצומם לסכום החוב הריאלי ועל אף הזמן הרב שחלף.


גם במקרה זה יכול החייב לחזור לחיים כלכליים מחודשים לאחר שנים שנעלם וזאת בדרך של הסדר חוב עם נושיו או בדרך של פשיטת רגל, ובלבד שנהג בתום לב במהלך השנים ולא הבריח נכסיו או רימה את נושיו בכל דרך.

 

בנימה אישית אציין כי יותר מפעם אחת המלצתי לחייב שהיה מצוי במצב נפשי ירוד ביותר, שלא להתמודד עם ההליכים המשפטיים הארוכים והמתישים ולהתעלם מהם לתקופה על מנת לאזור כח להמשך ההתמודדות.

אם חייו של החייב תלויים בכך, והחייב מאותת מצוקה נפשית קשה, גם הטוב שבעורכי הדין לא יצליח "לחבקו" חזק מספיק כדי שירגיש מספיק ביטחון לעמוד מול נושיו ולספוג השפלה כזו או אחרת.

נכון לומר כי מעט עורכי הדין העוסקים בתחום כה רגיש זה פיתחו ברובם יכולות רגשיות גבוהות יחד עם אינטואיציה חזקה להליכים והאסטרטגיה הנכונה לכל חייב, אך עם זאת, חשוב לזכור כי כל חייב הוא עולם ומלואו, ולכל אחד היה לו עיסקו לעולם ומלואו, וחובותיו הם לו כגרעין קשה החוסם את נשימתו ואת יכולתו לתפקד הן כלכלית, הן בתוך משפחתו והן בפני נושיו.


יכולת עורך הדין להתחבר לכל האמור תביא את החייב ועורך דינו לבחירת הדרך הנכונה.

פרקים נוספים בניהול חובות בהוצאה לפועל:

© Daronet LTD.
עבור לתוכן העמוד